Trásy Balázs doktori védése
Trásy Balázs által végzett szigetközi kutatás eredményeként megszületett doktori disszertáció nyilvános vitájára 2019 február 20-án került sor a Földtani Tanszéken. A kutatás célja az antropogén beavatkozás révén a Szigetközben megváltozott környezeti viszonyok hatásának azonosítása volt a felszínalatti víz szintjére és vízminőségére vonatkozóan, illetve meghatározni azokat a háttértényezőket, amelyek a vizsgált környezeti rendszert leginkább befolyásolják. Az értekezés választ ad olyan kérdésekre is, mint például, hogy az elmúlt évtized extrém hidrometeorológiai eseményei (pl. árvizek) hogyan képesek megváltoztatni a Duna elterelése óta tartósan aszályos területnek tekintendő Szigetköz vízföldtani viszonyait. Továbbá milyen nagyfrekvenciájú mintázata van a sekély felszínalatti víz hőmérséklet és vízszint adatainak és ezt milyen folyamatok okozzák. Az előadásból kiderült, hogy további - akár csak néhány deciméter mértékű - vízszintcsökkenés esetén mekkora mértékben változhatna meg a Szigetköz fedőrétegnek vízháztartása.
A disszertáció opponenseinek írásbeli véleménye és a védés alapján a bíráló bizottság summa cum laude minősítésére tett javaslatot az Egyetemi Doktori Tanács felé.
Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat, a Hermann Ottó Intézet, a DANUBIUS pán-európai program és a Duna Stratégia Iroda képviselői elismerésüket fejezték ki mind az értekezés, mind pedig a kutatás színvonala és aktualitása kapcsán és közülük többen további kutatói együttműködésre tettek javaslatot.