Sikeres tanszéki szereplés a ILP 2019 Task Force Sedimentary Basins konferencián

2019.11.15.
Sikeres tanszéki szereplés a ILP 2019 Task Force Sedimentary Basins konferencián

Különleges konferenciát tartottunk október 15 és 19 között Hévízen. Az ILP 2019 Task Force Sedimentary Basins két rendezvényt kapcsolt össze: egyrészt a Nemzetközi Litoszféra Program (International Lithosphere Program – ILP) üledékes medencékkel foglalkozó szakembereinek éves találkozóját, másrész pedig a hazai litoszféra kutatás egyik legjelentősebb magyar professzorának, Horváth Ferencnek állított emléket.

Az ILP egy 1980 óta működő, több kontinensre kiterjedő tudományos szervezet, melynek célja a litoszféra dinamikájának, eredetének és fejlődésének megértése nemzetközi multidiszciplináris kutatási projektek segítségével. Ennek megfelelően a konferencia előadásai a földtudományok számos területét kapcsolták össze szubmikroszkópi léptéktől a lemeztektonikáig.

A több, mint 100 résztvevő geotudós előadásai, diszkussziói a következő fő témák köré csoportosultak: a) Lemeztektonika és üledékképződés kapcsolata az orogén – medence rendszerekben b) Köpenyben zajló folyamatok dinamikája és hatása a lemeztektonikára, felszínfejlődésre c) Geotermikus és hidrogeológiai modellezés d) Vulkanizmus és jelentősége a lemeztektonikai folyamatokban, üledékes medencékben e) a napokban induló Topo-Transylvania projekt főbb témái a köpeny víztartalmú ásványaitól a kárpáti vulkáni ívig.

A sokszínű témákat látva nem meglepő, hogy a rendezvény ezer szálon kapcsolódott Horváth Ferenc professzor munkásságához. Szinte minden résztvevő elmondhatta magáról, hogy Feri/Frank jó barátja, kollégája, tanára, tudományos gondolkodásának formálója volt.

Mind az ILP, mind Feri szellemisége jegyében rengeteg fiatal kutató kapott meghívást és anyagi támogatást, hogy a rendezvényen bemutassa legújabb eredményeit a numerikus modellezéstől a folyadékzárvány vizsgálatokig tartó széles palettán. A legkiválóbb fiatal szóbeli és poszter bemutató elismerésben is részesült: Liptai Nóra és szerzőtársai „The effect of 'water' on the rheology of the lithospheric mantle in the Carpathian-Pannonian region” sok szakmai vitát és diszkussziót eredményező előadása, valamint Héja Gábor Herkules „A salient which lost its indenter - the curved Cretaceous fold and thrust belt of the southwestern and central Transdanubian Range (TR), Western Hungary” látványos új modelleket bemutató posztere lettek a díjazottak.

A három előadásokkal, poszter bemutatókkal teli napot egy sikeres geológiai kirándulás előzte meg, melynek során a résztvevők Fodor László és Héja Gábor Herkules vezetésével megismerkedhettek a Keszthelyi-hegység pre-orogén vetőinek szerepével a kréta gyűrt-pikkelyes öv kialakulása során, valamint látványos tájképekben, feltárásokban ismerhették meg a Balaton-felvidék késő miocén – pliocén vulkáni területének geomorfológiai fejlődését.

Összességében a rendezvény kiválóan ötvözte a litoszféra kutatás számos új irányvonalát: a numerikus és analóg modellezést, modern üledékföldtani vizsgálatokat, medencefejlődésre vonatkozó kutatásokat, a vulkanizmus és a köpenyt felépítő ásványok víztartalmának vizsgálatát. Mindezt Horváth Feri emlékéhez méltó szakmai vitákkal, sok diszkusszióval, sok fiatal, szárnypróbálgató tudóssal, baráti hangulattal és természetesen a Balaton-felvidékre jellemző kulináris élvezetekkel.